bioplėvelė molekulės

Kas yra bioplėvelė?

2024-06-20

Bioplėvelė – daugelio rūšių bakterijų darinys su apsauginiu sluoksniu.

Ten, kur bet koks paviršius liečiasi su vandeniu, susidaro bioplėvelė. Tai plonas, gleivėtas mikroorganizmų sluoksnis, kurį sudaro iki 700 bakterijų, mielių ir grybelių rūšių. Bakterijos natūraliai siekia prisitvirtinti prie paviršiaus, suformuoti bendruomenę ir toliau daugintis.

Kai tokia bendruomenė pasiekia tam tikrą dydį, ji suformuoja ekstraląstelinių polisacharidinių medžiagų (EPS) matricą bei apsauginį sluoksnį, kuris veikia kaip barjeras nuo išorinių grėsmių.

Po kontakto su vandeniu mikroorganizmams užtenka vos 8-10 valandų, kad jie suformuotų bioplėvelę ant bet kurių paviršiaus, įskaitant medicinos prietaisus, vandens sistemas ir žmogaus kūną.

Nors bioplėvelės yra natūrali mūsų aplinkos dalis, susidariusios ant kūno ar mūsų organizmo viduje, jos gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Bioplėvelės susidaro visur, kur yra pakankamas drėgmės kiekis.


Kodėl bioplėvelės yra pavojingos?

Bioplėvelės yra pagrindinė 80 % visų infekcijų priežastis. Taip pat jos yra atsparios antibiotikams.

Pavienės bakterijos gali būti nepavojingos, nes antibiotikai ar įprastos dezinfekavimo priemonės gali jis lengvai sunaikinti. Tačiau kai bakterijos suformuoja bendruomenę ir sukurią nepralaidžią EPS matricą, jos tampa atsparios antibiotikams.

Be to, apsaugotoje bendruomenėje esančios bakterijos dalijasi maistinėmis medžiagomis ir gynybiniais genais, o tai padidina jų atsparumą antibiotikams.

Tokios bakterijos gali atlaikyti net 500-5000 kartų didesnes antibiotikų dozes. Jos taip pat gamina kenksmingus baltymus, fermentus ir virulentiškumo faktorius, kad išvengtų organizmo gynybinės sistemos.

Bioplėvelės gali susidaryti ant įvairių kūno paviršių ir sukelti rimtas lėtines ligas. Buvo nustatyta, kad bioplėvelės gali sukelti lėtines sinusų infekcijas ar net cistinę fibrozę.

Bioplėvelių susidarymas ant medicinos prietaisų, pavyzdžiui, kateterių, dirbtinių sąnarių ar širdies stimuliatorių, gali sukelti sunkias infekcijas, dėl kurių paprastai reikia atlikti pakartotines operacijas.


Kaip bioplėvelė veikia burnos sveikatą?

PSO duomenimis, burnos ligomis serga daugiau nei 3,5 mlrd. žmonių.

Bioplėvelių susidarymas burnos ertmėje gali būti kenksmingas dėl kelių priežasčių. Jos gali susidaryti ant bet kokio paviršiaus, įskaitant dantis, dantenas, plombas, tiltelius ar protezus.

Bioplėvelės sukelia dantų uždegimą, dantų ėduonį ir periodonto ligas. Bioplėvelę sudarančios bakterijos kaip metabolizmo šalutinį produktą išskiria rūgštį, kuri gali demineralizuoti danties emalį ir sukelti dantų ėduonį.

Dantų apnašos (bioplėvelės) ir dantų akmenys (sukietėjusios dantų apnašos) yra pagrindinės burnos ligų priežastys, kadangi dažniausiai jos susidaro mažuose ir ankštuose plyšiuose tarp dantų ir dantenų, kurių negali pasiekti jokie mechaniniai, elektriniai, ultragarsiniai ar garsiniai šepetėliai.

Daugelis žmonių nežino, kad teguliarūs patikrinimai, tinkama burnos higiena ir profesionalus dantų valymas gali padėti kontroliuoti bioplėvelių susidarymą ir išvengti burnos sveikatos problemų.

TROMATZ®“ technologija padeda spręsti pagrindinę priežastį, o ne simptomus, t. y. padeda pašalinti bioplėvelę, kol ji netampa žalinga.

Grįžti į tinklaraštį